Bardzo często można spotkać się z opinią, że skok na bungee jest sportem młodzieżowym. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić: wszakże z czasem przybywa młodych skoczków, a i fakt, że w trakcie aktywności towarzyszą silne emocje oraz następuje ogromny przypływ adrenaliny sprawia, że bungee jumping kojarzony jest z młodością. Z drugiej strony również dorośli, a także osoby, które już wchodzą w swoje srebrne lata niejednokrotnie decydują się na skok ze sporej wysokości. Ale jak jest naprawdę? Czy skakanie na bungee rzeczywiście jest zarezerwowane dla jakichś grup wiekowych? Od ilu lat można skakać na bungee? Dziś dowiesz się, czy rzeczywiście istnieją jakieś ograniczenia wiekowe, co do uczestników skoku i z czego to wynika.
Czy organizatorzy bungee jumpingu stosują jakieś ograniczenia wiekowe?
Często można napotkać takie twierdzenie, że skok na bungee jest dostępny absolutnie dla każdego. Nie jest to do końca prawda. Otóż istnieją pewne ograniczenia wiekowe, stosowane przez organizatorów skoków. Ograniczenia te możemy podzielić na częściowe oraz całkowite. Zacznijmy od całkowitych, gdyż tu sprawa jest prosta. Całkowite ograniczenie wyklucza skoczka w określonym wieku do skorzystania z atrakcji. Natomiast częściowe ograniczenie zezwala uczestnikowi na skok, ale pod pewnymi warunkami. Warunki te najczęściej dotyczą aspektów zdrowotnych oraz kwestii samodzielnego decydowania o uprawianiu sportu ekstremalnego.
Od czego zależy ograniczenie wiekowe skoczka?
Generalnie rzecz biorąc ograniczenie wiekowe dotyczy jego wysokości. Zazwyczaj jest tak, że do skoku nie mogą być dopuszczeni bardzo młodzi albo bardzo zaawansowani wiekowo kandydaci. Jednakże nie ma tutaj reguł, które obowiązywałyby zawsze i wszędzie. Niektórzy organizatorzy stosują całkowite ograniczenia wiekowe, a inni pozostają tylko przy częściowych ograniczeniach, gdzie głównym tego powodem jest obowiązujące prawo.
Z jakich powodów nie można skakać na bungee w każdym wieku?
Wszystko zależy od tego czy mówimy o dolnej czy górnej granicy wiekowej. W przypadku najmłodszych kandydatów do skoku na bungee powodem ograniczeń może być zbyt niska masa ciała oraz aspekt psychologiczny – małe dzieci, nawet jeśli wcześniej bardzo pragnęły skoczyć na bungee, to w momencie, kiedy trzeba już oddać skok mogą się spotkać z przeładowaniem emocjonalnym, co może wpłynąć negatywnie na ich delikatną psychikę, a nawet spowodować traumę. Oczywiście każde dziecko jest inne, dlatego też niekiedy, aby małoletni kandydat mógł wykonać skok potrzebna jest obecność jego rodzica lub opiekuna prawnego, bądź pisemna zgoda od takich osób.
Czy ograniczenia wiekowe zawsze są takie same?
W ogólnym ujęciu możemy mówić o pewnych widełkach, które dotyczą częściowych ograniczeń wiekowych. Otóż, młodzież w wieku od 16 do 18 lat zazwyczaj może skoczyć bez żadnych problemów, potrzebna jest jedynie pisemna zgoda ich rodzica albo opiekuna prawnego. Natomiast dzieci od 12 do 15 roku życia mogą skoczyć, jeśli są przy nich rodzice bądź opiekunowie. Takie widełki to raczej standard, obowiązujący u większości organizatorów bungee jumpingu.
Wiek skocza a aspekty zdrowotne
Niekiedy wydaje się, że dany kandydat do skoku jest w idealnym wieku i nie istnieją żadne przeszkody do tego, by mógł on skorzystać z atrakcji. Przykładowo ma 30 lat i jest pełen zapału, więc jest spora szansa, że gdy już wjedzie na górę, to strach go nie pokona. Ktoś może faktycznie być w młodym wieku i chętnie podchodzić do bungee jumpingu, ale jeśli cierpi na choroby układu krążenia albo oddechowego, to wówczas wiek nie ma żadnego znaczenia. Takie przeciwwskazania wyeliminują go ze skoku na bungee. Również osoba, która spełnia kryteria wiekowe, ale będzie w dniu skoku odurzona alkoholem albo innymi używkami, nie będzie mogła wziąć udział w aktywności. Niekiedy urazy kostne oraz stawowe także wyeliminują uczestnika ze skoku.
Od którego roku życia można skakać na bungee w różnych miastach?
Ile trzeba mieć lat, żeby skoczyć na bungee we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku? To wszystko zależy od organizatora, ale generalnie zasady są takie same. Jedyne różnice, o których możemy mówić, dotyczą niewielkich przesunięć granicy wiekowej. Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy dotyczące wieku skocza na bungee w różnych polskich miastach.
Bungee Wrocław od ilu lat?
Wrocław to przepiękne miejsce na skok na bungee – uczestnik będzie miał wspaniałe wrażenia widokowe i panorama, którą będzie oglądał zostanie z nim na całe życie. Warto też poza skokiem zwiedzić całe miasto. Jednakże jak wyglądają ograniczenia wiekowe bungee jumpingu we Wrocławiu? Zacznijmy od dolnej granicy. Otóż osoby między 16 a 18 rokiem życia mogą skakać na bungee pod warunkiem, że będą mieli pisemną zgodę rodziców albo opiekunów prawnych. Możliwy jest także skok dziecka poniżej 16 roku życia. Wówczas rodzic czy opiekun prawny musi być obecny na miejscu w trakcie całego czasu trwania usług. Ciekawostką może być fakt, że we Wrocławiu z powodzeniem i w 100% bezpiecznie skok oddał najmłodszy uczestnik na bungee, który miał wtedy tylko 8 lat. Jak widać skoki na bungee we Wrocławiu są dostępne także dla dzieci i młodzieży, zapewniając im niezapomnianą frajdę i do tego bez żadnego ryzyka czy zagrożenia dla ich bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o górną granicę wieku skoku we Wrocławiu to jako taka liczba nie została określona. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że organizatora obowiązują pewne ograniczenia ze względu na stan zdrowia skoczka. Niestety zaawansowany wiek często niesie ze sobą różne schorzenia. Dlatego uczestnicy powyżej 60 roku życia proszeni są o okazanie lekarskich zaświadczeń o braku przeciwwskazań do odbycia skoku.
Bungee Kraków od ilu lat?
Również w Krakowie warto skoczyć na bungee, aby doświadczyć niesamowitych wrażeń emocjonalnych i zaznać silnego skoku adrenaliny, jak również cieszyć się niezapomnianymi widokami. Jeśli chodzi o Kraków, to wymogi wiekowe są tutaj bardzo podobne jak we Wrocławiu. Mianowicie, mając 18 lat możesz skoczyć wedle swojej woli, ale jeśli masz 16 i 17 lat, to wówczas potrzebna Ci będzie pisemna zgoda rodziców albo Twoich opiekunów prawnych. Skoczyć mogą także osoby poniżej 16 roku życia, ale tutaj, podobnie jak we Wrocławiu – wymagana jest obecność rodzica bądź opiekuna prawnego już na miejscu. W przypadku skoczka, który ukończył 60 rok życia wymagane jest lekarskie stwierdzenie braku przeciwwskazań do skoku. Trzeba w tym miejscu dodać, że Kraków jest miastem, które warto zwiedzić już po odbyciu skoku. Łączenie aktywności sportowej z turystyką jest zawsze bardzo pożyteczne.
Skok na bungee Poznań – od ilu lat?
Jeżeli chodzi o skok na bungee w Poznaniu i ograniczenia wiekowe związane z tą atrakcją, to jest tutaj podobnie jak we Wrocławiu i Krakowie… z tym, że nie do końca. Zacznijmy od podobieństw. Otóż, osoby niepełnoletnie mogą w Poznaniu uprawiać bungee jumping. Skok osoby pomiędzy 12 a 16 rokiem życia jest możliwy, jeżeli na miejscu będzie rodzic bądź opiekun prawny. Jeśli chcesz skoczyć, a masz 16 lub 17 lat, to wystarczy pisemna zgoda rodziców bądź Twoich opiekunów. A jakie są różnice? Otóż na bungee nie skoczy w tym mieście osoba, która ma mniej niż 12 lat. Jest to twarda granica, więc jeżeli dziecko w tym wieku nawet pojawiłoby się na miejscu, to skok i tak się nie odbędzie.
Skok na bungee Gdańsk – od ilu lat?
Gdańsk to wspaniałe miasto słynne z wielu zabytków i bardzo piękne architektonicznie i bogate w niejedną atrakcję. Warto się tu wybrać na wczasy, bo naprawdę jest co robić w tym mieście. A jak ma się sprawa z bungee jumpingiem? Czy tutaj też niektóre osoby nie skoczą ze względu na wiek? Otóż w Gdańsku ta kwestia jest bardzo podobna do ograniczeń z jakimi zetkniemy się w Poznaniu. Skoczek pomiędzy 16-tym a 18-tym rokiem życia może skoczyć, jeśli przedstawi pisemne pozwolenie od opiekuna prawnego albo od rodzica. Obecność rodziców bądź opiekunów jest wymagana w przypadku młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Niestety, 11-latkowie oraz osoby młodsze nie skoczą. Warto w tym miejscu przywołać jeszcze coś ważnego. Otóż oprócz minimalnego wieku obowiązuje także minimalna masa skoczka, która wynosi 40 kg. Jeśli więc ktoś spełnia wymagania wiekowe, np. ma 16 lat i pisemną zgodę, ale waży np. 38 kg, to wówczas nie może on zostać dopuszczony do skoku ze względu bezpieczeństwa.
Chcę skoczyć w konkretnym mieście. Jak sprawdzić ograniczenia wiekowe?
Każda osoba zainteresowana ma prawo wybrać takie miasto do skoku, jakie jej się tylko podoba. Jednakże, jeśli jesteś jeszcze bardzo młodym człowiekiem, to słusznie możesz obawiać się ograniczeń wiekowych. Aby sprawdzić, czy pomimo młodego wieku dasz radę skoczyć w danym mieście, wystarczy, że sięgniesz do regulaminu wybranego organizatora, który to dokument zazwyczaj jest dostępny online. Regulamin nie jest zbyt długim dokumentem, więc zapewne bez problemu znajdziesz zapisy dotyczące wieku kandydata.
Co, jeśli rodzic nie pozwala skoczyć na bungee?
Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, a Twoi rodzice bądź opiekunowie prawni nie wyrażają zgody na skok na bungee, to niestety musisz poczekać z tym do 18-tych urodzin. Organizator nie może Cię dopuścić do skoku, gdyż w przeciwnym razie postąpiłby wbrew prawu. Ale głowa do góry! Po skończeniu 18 lat dla młodego dorosłego, którym się staniesz świat zaoferuje całą masę atrakcji, w tym właśnie bungee jumping. Wówczas samodzielnie zdecydujesz gdzie i kiedy spełnisz swoje wspaniałe marzenie o skoku z ogromnej wysokości.
Przed wybraniem skoku na bungee jako prezentu, zwróć uwagę na wiek
Voucher na skok na bungee może być najcudowniejszym prezentem dla osoby bliskiej, członka rodziny czy przyjaciela. Jednakże mając na uwadze wszystko to, o czym już sobie opowiedzieliśmy pamiętaj o wieku osoby obdarowanej. Jeśli ma ona mniej niż 18 lat, to wszystko będzie zależało od jej rodziców czy opiekunów. Zanim zdecydujesz się zrobić niespodziankę może najpierw skontaktuj się z nimi i zapytaj ich o zdanie. Natomiast jeśli osoba jest pełnoletnia, to nie musisz się tym martwić. Pamiętaj jednak, że przy wyborze takiego prezentu dla osoby powyżej 60 roku życia musisz się upewnić, że obdarowany lub obdarowana nie ma medycznych przeciwwskazań do skoku.