Ile trwa skok na bungee i ze spadochronem – porównanie

Gotowy na Skok W Ekscytującą Przygodę?

Nie czekaj dłużej, by odkryć prawdziwą przygodę skoków ekstremalnych! Nasze wpisy to zaledwie wstęp - teraz możesz przejść do działania i zarezerwować swój skok ze spadochronem, bungee lub dream jumpem. Daj się ponieść dreszczowi emocji!

Skoki na bungee oraz skok ze spadochronem to dwie podstawowe usługi świadczone w ramach sportów ekstremalnych, które notabene są dziedziną bardzo szeroką. W dzisiejszych czasach przybywa chętnych, gdyż takie rozrywki wydają się bardzo atrakcyjne – i słusznie. Wiąże się to z ogromnymi emocjami, których nie sposób spotkać gdzie indziej. Każda aktywność jest przygotowywana tak, aby nie była uciążliwa dla uczestnika i jednocześnie tak, by organizator na 100% zadbał o wszystkie niezbędne aspekty bezpieczeństwa. To wszystko powoduje, że niejeden kandydat do skoku zadaje sobie – ile to praktycznie trwa? Przez jaki czas będę uczestniczył w świetnej zabawie? Czy istnieje racjonalny wybór między skokiem spadochronowym a bungee jumpingiem pod kątem trwania usługi? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czas trwania skoków – czyli jak długo trwa dobra zabawa?

Jeśli odniesiemy się do kultury, czyli to różnych filmów fabularnych, to niestety często spotykamy się z fikcyjnym przedstawieniem rzeczywistości (i nie musi być to wcale kwestia uniwersum fantasy, ale np. zaginania praw fizyki). Dotyczy to także różnego rodzaju wyczynów kaskaderskich. Już w niejednym filmie mieliśmy sceny skoków spadochronowych, które odbywały się na pułapie znacznie niższym, niż ma to miejsce w rzeczywistości, swobodne spadanie trwało znacznie dłużej niż w rzeczywistości, za to lot ze spadochronem był skrócony zaledwie do kilkunastu sekund. Z kolei skoki na bungee również w przedstawieniu kinowym odbywają się z o wiele mniejszych wysokości niż zazwyczaj. To wszystko daje widzom nieprawdziwy obraz tego, ile naprawdę może trwać dobra zabawa w trakcie sportowego uprawiania takich aktywności. W rzeczywistości wszystko jest dokładnie obliczone, tak aby jak najwięcej radości i innych emocji towarzyszyło skoczkowi. Zabawny fakt jest taki, że jeśli ktoś wcześniej naoglądał się filmów, o których wspomnieliśmy i uwierzył w przedstawioną tam fikcję, to potem może się strasznie zdziwić, gdy już będzie chciał skoczyć na bungee na żywo.

Prędkość spadania, czyli jak grawitacja wpływa na długość świadczenia usługi?

Patrząc na różne wyliczenia fizyków należy dojść do wniosku, że człowiek spadając swobodnie w dół ze znaczniejszej wysokości osiąga prędkość około 26 m/s. Organizatorzy za każdym razem uwzględniają tę wartość, kiedy piszą w swoich ofertach o długości trwania usługi, w tym o czasie swobodnego spadania. Jest to o tyle istotne, że zarówno w przypadku skoku spadochronowego jak i skoku na bungee człowiek w pewnym momencie traci tę prędkość. Przy skoku spadochronu jest to moment otwarcia spadochronu, natomiast przy skoku na bungee moment szarpnięcia liny do góry. To powoduje, że po tych momentach należy inaczej liczyć czas lotu/opadania ku ziemi. Należy zrozumieć, że tego typu rozrywki oparte są właśnie na prawie grawitacji ziemskiej.

Ile trwa skok ze spadochronem?

Skok ze spadochronem odbywa się zazwyczaj z pułapu ok. 4000 metrów. Niekiedy może to być 4200 m. Dlaczego wysokość w ogóle ma tutaj jakiekolwiek uzasadnienie występowania? Otóż, jak łatwo się domyślić – im wyżej, tym dłużej będzie trwał dany skok. Skoki spadochronowe to – jeśli chodzi o dziedzinę skoków ekstremalnych – jedna z najdłużej, jak nie najdłużej trwających aktywności. Jednakże trzeba ściśle rozróżnić poszczególne etapy skoku. Otóż pierwsze zawsze będzie tzw. swobodne spadanie. Jest to czas, w którym skoczek wraz z instruktorem pędzą ku Ziemi jeszcze przed otwarciem spadochronu. U różnych organizatorów czas ten ma nieco inną wartość – raz jest to 40 sekund, innym razem 50 sekund, ale przeważnie nie trwa to dłużej niż minuta. Potem, mniej więcej na pułapie 1800 metrów następuje w końcu otwarcie spadochronu. Wtedy mamy do czynienia ze spokojniejszym lotem ku ziemi. Może to trwać od 10 do maksymalnie 15 minut. Należy więc spodziewać się, że główna część atrakcji potrwała około kwadransa.

Ile trwa skok na bungee?

Jeżeli chodzi o skok na bungee, to czas jego trwania jest także uzależniony od wysokości, z której ma to miejsce – a z tym bywa bardzo różnie. W zależności od tego, w jakim mieście chcesz skoczyć i usługę jakiego organizatora wybierzesz spotkasz się z różnymi odległościami od ziemi. W wariancie najmniejszym będzie to wartość rzędu 20-30 metrów. Wówczas czas swobodnego spadania wyniesie do 1 sekundy. Jednakże standardowo skoki odbywają się z 70, 80 oraz 90 metrów. Wobec tego jest to już parę sekund swobodnego spadania. Jeśli zaś chodzi o rekordową wysokość dla bungee jumpingu, czyli ponad 250 metrów na wieży Big Tower w Szczecinie, to tutaj każdy skoczek może się cieszyć swobodnym spadaniem przez kilka ładnych sekund. Oczywiście do tego trzeba doliczyć także czas, w którym uczestnik zwisa na linie, już po momencie szarpnięcia.

Ile trwa cała usługa skoku ze spadochronem?

Wiemy już ile trwa swobodne spadanie oraz lot z otwartym spadochronem, ale ile tak naprawdę trwa cała usługa? Trzeba bowiem wspomnieć także o innych elementach, które składają się na całą atrakcję. Logiczny wniosek jest taki, że skoro trzeba dostać się na wysokość 4000 metrów, to najpierw trzeba tam dolecieć. W związku z tym organizator dba o lot samolotowy na tę właśnie wysokość. Taki lot przeważnie trwa do 20 minut. Ale jeszcze wcześniej, w ramach przygotowań do skoku uczestnik przechodzi przez krótkie szkolenie, które również trwa 20 minut. Jeśli dodamy ten czas do czasu trwania całego lotu, o czym już pisaliśmy, to łącznie wychodzi niecała godzina. Należy jednak jeszcze uwzględnić czas, który jest spożytkowany na odtransportowanie uczestnika na lotnisko już po zakończeniu skoku oraz także wcześniejsze przygotowania. Poza ty, zawsze zachowywany jest pewien zapas czasu na wypadek, gdyby zdarzyło się coś niespodziewanego. W związku z tym należy zaznaczyć, iż cała usługa potrwa mniej więcej od 2 do 3 godzin.

Ile trwa cała usługa skoku na bungee?

Jeśli chodzi o łączny czas trwania całej usługi skoku na bungee to mamy tutaj do czynienia ze znacznie krótszym okresem, niż w przypadku skoku spadochronowego. Generalnie rzecz biorąc sam skok, lot, powrót na ziemię, a także wcześniejsze przygotowania i przeszkolenie – to wszystko łącznie powinno zająć mniej więcej 15 minut. Jeśli więc mieszkasz bardzo blisko miejsca, gdzie organizowane są skoki na bungee albo przebywasz w okolicy, to właściwie możesz skorzystać z atrakcji od tzw. ręki. To szybki i wcale nie uciążliwy sposób na efektywne spędzenie wolnego czasu.

Porównanie trwania obu usług

Jak widać gołym okiem różnica trwania skoku na bungee, a różnica trwania skoku spadochronowego jest znaczna. W przypadku skoku ze spadochronem uczestnik musi wygospodarować 2, a nawet i 3 godziny wolnego czasu. I dotyczy to tylko tego wszystkiego, co zawiera usługa – nie liczymy tutaj przybycia na miejsce. A zatem, jeśli nie mieszkasz w pobliżu lotniska, to musisz jeszcze dodać czas, który poświęcisz na podróż. Natomiast skok na bungee to bardzo często kwestia jednego kwadransa. Oczywiście tutaj także nie liczymy przybycia na miejsce. Musisz liczyć się z tym, że jeżeli jedziesz skoczyć na bungee z drugiego końca miasta, to w godzinach szczytu może Ci to zająć sporo dodatkowego czasu. Ale jeśli jesteś blisko miejsca świadczenia usługi, to od tego żeby udanie skoczyć dzieli Cię jedynie przysłowiowy rzut beretem.

Czy można wydłużyć skok ze spadochronem?

Niektórzy uczestnicy pytają o to, czy można wydłużyć skok ze spadochronem? Otóż generalnie rzecz biorąc usługa nie będzie trwała dłużej niż tyle czasu, ile w swej ofercie zaznaczył organizator. Wobec tego możesz ewentualnie poszukać takich ofert, gdzie czas trwania będzie dłuższy. Jednakże pamiętaj, że raczej ogólnie przyjęty standard wysokościowy będzie wynosił 4000 m (dla momentu oddania skoku) i 1800 m (dla momentu otwarcia spadochronu). Praw fizyki nie da się oszukać, wobec czego najprawdopodobniej spodziewaj się swobodnego spadania trwającego do 1 minuty i pozostałego lotu do 10 minut.

Czy można wydłużyć skok na bungee?

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku skoku na bungee. Tutaj możesz liczyć na ofertę usługi, która trwa nieco dłużej. Dlaczego? Otóż dlatego, że – jak już wspomnieliśmy – w różnych miastach organizatorzy świadczą usługi skoku z różnych wysokości. I tak możesz poszukać oferty, która zamiast skoku z 70 m przewiduje skok z 90 m. Zyskujesz niecałą sekundę swobodnego spadania. Jeśli to za mało, to szukaj ofert, które za miejsce skoku obrały już wspomniany Big Tower w Szczecinie. Skok z 250 m na pewno zrobi wrażenie i sprawi, że zyskasz nawet 9 sekund swobodnego spadania.

Czas trwania usługi, a cena – czy to się opłaca?

Ktoś mógłby powiedzieć, że nie opłaca się płacić za usługę, która przewiduje minutę albo zaledwie kilka sekund swobodnego spadania. Jednakże tutaj nie liczy się ilość czasu, lecz jego jakość. Zarówno skoki spadochronowe jak i bungee jumping wiążą się z niesamowitymi emocjami, a każda sekunda jest wręcz kopalnią silnych wrażeń. Dodatkowo zyskujesz nieprawdopodobne widoki na miasta oraz ich okolice. Ludzie płacą właśnie za te fantastyczne doświadczenia oraz wspomnienia, które zostaną z nimi do końca życia.

Czy usługa świadczenia skoków ekstremalnych może trwać krócej niż przewiduje oferta?

Nie powinno zdarzyć się tak, że usługa będzie trwała jakoś znacznie krócej niż jest to zaznaczone w ofercie, choć trzeba zwrócić uwagę na pewne niuanse. Na pewno nie skróci się czas swobodnego spadania, gdyż zarówno przy bungee jumpingu jak i skoku spadochronowym praw grawitacji się nie oszuka. Jednakże może zdarzyć się tak, że np. lot samolotem zajmie nieco mniej czasu i na odpowiednim pułapie znajdziesz się już w ciągu 15 czy nawet 10 minut. Odrobinę może się też skrócić czas trwania usługi skoku na bungee, jeśli wszystko będzie przebiegało płynnie i uczestnik nie będzie miał dodatkowych pytań do instruktora.

Czy istnieje mądry wybór między skokami ze względu na czas?

Trzeba powiedzieć sobie jasno – choć jedna i druga atrakcja ma w nazwie słowo „skok” to jednak są to dwie różne aktywności. Skok na bungee smakuje zupełnie inaczej niż skok spadochronowy. Linia wyboru powinna przebiegać nie pomiędzy czasem świadczenia usług, lecz pomiędzy tym, co nam bardziej odpowiada.

WRÓC DO WPISÓW