W dzisiejszych czasach skok na bungee dziwi już mało kogo. Praktycznie na każdym kroku można posłuchać o tym, że taka aktywność jest uprawiana przez rozmaite osoby. Nie ma większego znaczenia, kto jest jakiej płci, czy jest starszym, czy młodszym skoczkiem, skąd pochodzi, ani jaki zawód wykonuje. Wszystko jest dla ludzi, a bungee jumping dostarcza tym ludziom niesamowitą moc wrażeń, przeżyć oraz wrażeń estetycznych. Nie bez znaczenia jest fakt, że w naszym kraju bungee rozpowszechniło się już na ogromną skalę i często jest tak, że niejedna osoba decyduje się spontanicznie po raz pierwszy coś takiego wykonać. Jednakże zanim zdecydujemy się na tego typu aktywność, to należy zadać sobie pytanie: jak wygląda i ile tak naprawdę trwa skok na bungee?
Skok na bungee – informacje dla każdego
Zawsze warto dowiedzieć się przed samym skokiem, jak to wygląda w praktyce, z czym wiąże się bungee jumping i na jak długi czas spadania można liczyć. Niejeden kandydat do skoku będzie zadawał sobie właśnie tego typu pytania. Są to niewątpliwie bardzo ważne kwestie, ale nie wolno nigdy zapominać, że bungee jumping składa się z jeszcze wielu innych aspektów, które warto poznać.
Poznawanie danych dotyczących skoku jest o tyle ważne, iż pozwala na uświadomienie sobie z czym tak naprawdę przychodzi nam się mierzyć. Wydawać by się mogło, że do bungee jumpingu przede wszystkim potrzebne jest odpowiednie przygotowanie fizycznie. Jednakże, wbrew pozorom najbardziej kluczowe jest nastawienie psychicznie. Bez tego strach przed skokiem może łatwo przemienić się w panikę, a jak uczestnik zacznie panikować, to jest już na prostej drodze do tego, aby zrezygnować ze skoku.
Skok na bungee stwarza takie emocje i powoduje takie reakcje organizmu, że nie sposób znaleźć drugiej podobnej sytuacji, gdzie wrażenia będą aż tak silne. Na to też trzeba się przygotować. Choć każdy, kto odbył skok na bungee przywołuje te emocje jako coś pozytywnego, to jednak zanim będzie już po skoku trzeba go najpierw wykonać. A przedtem należy się odpowiednio nastawić i być świadomym tego, że doświadczymy uderzenia ogromnej fali emocjonalnej.
Jak wygląda skok na bungee?
Patrząc na zagadnienie od strony praktycznej możemy podzielić całą atrakcję na kilka etapów, a o każdym z tych etapów należy cokolwiek powiedzieć. Otóż, po wybraniu skoku na bungee będziemy musieli poczynić pewne przygotowania i zadbać o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Dlatego każdy z niezbędnych kroków, zalecanych do wykonania przez uczestnika został przez nas opisany poniżej.
Bungee jumping – jak się zapisać?
Pierwszym pytaniem, które bardzo często pada z ust osób zainteresowanych jest to, w jaki sposób można się zapisać na bungee jumping. Stawiając sprawę uczciwie należy powiedzieć, że można to zrobić na jeden z wielu sposobów. Jakkolwiek szukanie odpowiednich ofert w internecie, z dodatkowym uwzględnieniem najbardziej pasującej lokalizacji często jest zadaniem żmudnym i długotrwałym. Dlatego też zawsze warto wybrać voucher na skok na bungee i zakupić go na stronie internetowej sklepu.
Często jest tak, że spotkać się możemy z opisem organizatora, iż ten nie prowadzi rezerwacji. Jeżeli napotkamy taką adnotację, to znaczy, że miejsc jest wystarczająco dużo, wobec czego na pewno znajdzie się także czas dla nas i nie trzeba zapisywać się z dużym wyprzedzeniem. W takich sytuacjach skok odbywa się w tym samym dniu, w którym następuje realizacja kuponu. Uczestnik ma też możliwość telefonicznego kontaktu z organizatorem, co jest szczególnie ważne wtedy, kiedy będzie on podróżował z daleka w celu skorzystania z atrakcji.
Bungee jumping – którą lokalizację wybrać?
Skoro już o lokalizacji wspomnieliśmy, to warto w tym miejscu nieco szerzej omówić tę kwestię. Podstawową sprawą jest odpowiedź na pytanie o miejscowości, w których odbywa się bungee jumping. W Polsce mamy naprawdę spory wybór i możemy z powodzeniem uprawiać taki sport w miastach takich jak Kraków, Wrocław, Poznań, Chorzów czy Gdańsk. Jak więc widać gołym okiem aktywność jest dostępna na terenie całego kraju.
A czym się kierować przy wyborze lokalizacji? Odpowiedź zależna jest od tego, jaką wytyczną będziemy się kierować. Oczywiste jest to, że jeśli mieszkasz w którymś z ww. miast, to oczywiście najwygodniej będzie wybrać właśnie tę lokalizację. Jeżeli natomiast mieszkasz poza miastami, gdzie dostępny jest skok na bungee, to pierwszą wytyczną, jaką możesz się kierować jest bliskość lokacji. Jeżeli, przykładowo do Poznania masz 50 km, a do Wrocławia 130 km, to rzecz jasna bliżej Ci będzie do stolicy Wielkopolski i warto właśnie wybrać Poznań z tego praktycznego wszakże powodu.
Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa przy skoku na bungee?
Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne przy skoku na bungee. Dlatego też w tym celu organizator szczególnie zwraca uwagę na wszystkie kwestie związane z tą dziedziną. Trzeba wiedzieć, że zarówno lina do skoku na bungee jak i cały sprzęt zabezpieczający są każdorazowo bardzo skrupulatnie sprawdzane. Instruktor dba o to, aby była stuprocentowa pewność co do tego, że wszystko trzyma się solidnie, dzięki czemu nic niespodziewanego nie może się zdarzyć się w trakcie skoku. Sprzęt to bungee jumpingu zawsze musi być sprawdzony i posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że instruktor nigdy nie pozostawia uczestnika samemu sobie. Na samym początku opowiada on o samym skoku oraz przekazuje wszystkie niezbędne informacje, jakie uczestnik powinien na tym etapie poznać. W kolejnym kroku przeprowadza z uczestnikiem szkolenie, w trakcie którego omawiane są wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa. Instruktorzy są profesjonalni i doświadczeni, nie są to przypadkowe osoby wzięte z ulicy, lecz specjaliści znający się na swoim fachu. Oprócz omówionego przygotowania instruktorzy odpowiedzą na wszelkie pytania uczestników oraz dodadzą otuchy przed skokiem.
Z jakiej wysokości oddawane są skoki na bungee?
Wysokość, z której skacze się na bungee będzie różna w zależności od miejsca, które zostanie wybrane przez uczestnika. Generalnie rzecz biorąc standardowa odległość od ziemi w przypadku bungee jumpingu mieści się w przedziale od 80 do 100 metrów. Jednakże nie jest to regułą. Można skakać ze znacznie niższej, ale też wyższej wysokości. Jeśli kogoś interesują krótsze skoki, to powinien wiedzieć, że skakanie jest możliwe nawet od 25 m. Natomiast osoby, które chcą iść na rekord powinny zainteresować się takim obiektem do skoków jak Big Tower – znajdujący się w Szczecinie – którego wysokość wynosi 252 m.
Ile trwa skok na bungee?
Długość trwania skoku na bungee jest uzależniona od wysokości, z której oddawany jest skok. W grę wchodzą tutaj podstawowe prawa fizyki. Otóż, prędkość, z jaką człowiek spada, wykonując skok na bungee wynosi mniej więcej 26 metrów na sekundę. Oczywiście trzeba przy tym uwzględnić czas przechylenia i niejako samego wykonania skoku. Wobec tego standardowy skok na bungee gwarantuje ok. 4 sekund swobodnego spadania. Przy minimalnej wysokości będzie to od 1 do 2 sekund. Natomiast rekordowo duża odległość od ziemi (wspomniany Big Tower) to blisko 9 sekund swobodnego lotu. Należy przy tym pamiętać, że dodatkowy czas będzie potrzebny na unormowanie zwisu na linie, a następnie na odpięcie uczestnika już na ziemi. Biorąc pod uwagę jeszcze wjazd na wysokość i wszystkie niezbędne przygotowania, to w zależności od wybranego wariantu usługi cały czas atrakcji wynosi od 15 do 30 minut.
W jakim wieku można skakać na bungee?
Tutaj mamy do czynienia z kwestią, która może być regulowana przez samego organizatora. Niekiedy jest tak, że skakać może młodzież od 13 roku życia w obecności rodzica bądź opiekuna. Ale czasem do skoku dopuszczane są dzieci – najmłodszy skoczek na bungee w Polsce ma 8 lat. Gdzie indziej organizator dopuści do skoku jedynie osoby, które ukończy 18 rok życia. Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku starszych uczestników, mających pond 60 lat organizator może wprowadzić dodatkowe wymogi, na przykład dotyczące stanu zdrowia.
Skok na bungee – do ilu kg?
Jeżeli nie ma adnotacji organizatora dotyczącej masy uczestników, to Twoja waga, niezależnie od tego ile by wskazywała nie będzie miała żadnego znaczenia. Czasem jednak i na tym polu pojawiają się ograniczenia. Dotyczyć to może zarówno masy minimalnej uczestnika, jak i maksymalnej. Niektórzy organizatorzy nie dopuszczą do skoku osoby, która waży poniżej 30 kg, a inny za dolny limit przyjmie wartość 45 kg. Jeśli zaś chodzi o masę maksymalną, to jeżeli w ogóle jest ona ustala, to najczęściej wynosi 120 kg.
Czy pogoda ma wpływ na skok na bungee?
Stan pogody jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o skok na bungee. Nie można skorzystać z atrakcji, jeśli warunki są niesprzyjające, tzn. np. wtedy gdy szaleje burza albo wieje porywisty wiatr. Organizator ze względów bezpieczeństwa nie dopuści do skoku. Zatem bungee jumping jest możliwy, o ile pogoda dopisuje.
Kto może skakać na bungee?
Jak już wspomnieliśmy organizator może wprowadzać różne ograniczenia wiekowe. Ale to nie wszystko. Również ze względu bezpieczeństwa do skoków nie mogą być dopuszczane kobiety w ciąży oraz osoby, których ogólny stan zdrowia jest zły. W przypadku wspomnianych starszych skoczków może być wymagane zaświadczenie od lekarza. Przebyte w przeszłości urazy mięśniowe oraz kostne, a także choroby układu krążenia czy układu oddechowego będą przeszkodą do wykonania skoku.