Bungee jumping w ostatnich czasach zyskał na popularności. W internecie aż roi się od filmików, pokazujących, jak skaczą dosłownie wszyscy – kobiety, mężczyźni, dzieci, dorośli, a nawet osoby starsze. Atrakcja przyciąga ze względu na swoją oryginalność, ale też niesamowite emocje, które gwarantuje. Niestety w praktyce nieraz i nie dwa zdarza się, że skok na bungee nie będzie dostępny dla niektórych osób. Czasem na drodze stają przeciwwskazania medyczne, innym razem wiek, a czasami po prostu lęk wysokości czy inne bariery psychiczne biorą górę. W związku z tym nie ma co się dziwić, że jest całe mnóstwo osób które poszukują alternatywy dla tej rozrywki.
Kto na pewno nie skoczy na bungee?
Choć wydawać by się mogło, że bungee jumping to taka rozrywka, z której może skorzystać dosłownie każdy (co mogą sugerować wspomniane we wstępie materiały wideo dostępne w internecie) to jednak w rzeczywistości można spotkać się z zastrzeżeniami dotyczącymi uczestnictwa. Jest tak ze względów bezpieczeństwa. Mając to na uwadze, czasami organizatorzy dopuszczają do skoku tylko osoby pełnoletnie albo młodzież od 16 roku życia. Powszechne jest ograniczenie dotyczące także minimalnej i maksymalnej wagi uczestnika, jak również wzrostu. To wszystko powoduje, że pewna grupa osób nie będzie mogła cieszyć się tą atrakcją.
Czy zdrowie może być przeszkodą w skoku na bungee?
Tak, zły stan zdrowia może uniemożliwić Ci skok na bungee. Dotyczy to zarówno stanu ogólnego organizmu jak i określonych jednostek chorobowych. Osoby chore na serce, układ krążeniowy albo układ oddechowy nie mogą skoczyć ze względów bezpieczeństwa. Również epilepsja jest przeszkodą. Z odmową w wyświadczeniu usługi spotkają się także ciężarne kobiety. Może być, że starsi kandydaci na skoczka, tzn. takie osoby, które przekroczyły 60 rok życia zostaną poproszone o okazanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań medycznych. Warto w tym miejscu dodać, że osoby, które celowo nie dbają o swoje zdrowie także mogą nie zostać dopuszczone do skoku, a to dotyczy takich przypadków jak nietrzeźwość z powodu spożycia alkoholu lub innych substancji odurzających.
Czy wśród skoków ekstremalnych są alternatywy dla bungee jumpingu?
Na pewno można znaleźć alternatywne rozwiązanie dla bungee jumpingu, które również mieści się kategoriach skoków ekstremalnych. Można na przykład pokusić się o wersję light skoku na bungee, czyli o dream jumping, ale o tym powiemy sobie więcej nieco później. Opiszemy także inne atrakcje, z których można skorzystać zamiast skoku na bungee. Jednakże pozostając w temacie, to trzeba powiedzieć wyraźnie, że najważniejsze w takich poszukiwaniach jest zwracanie uwagi w sposób szczególny na przeciwwskazania (o czym już sobie zdążyliśmy wspomnieć) jak i inne, potencjalne zastrzeżenia.
Gdzie szukać innych atrakcji niż bungee jumping?
Generalnie rzecz biorąc, to można szukać atrakcji we wszystkich kategoriach obejmujących aktywności na świeżym powietrzu. Można także pokusić się o zastosowanie takiego filtru, który pozwoli na wynajdowanie aktywności, gdzie w grę wchodzi wykorzystanie liny albo lin – czyli będzie to miało punkt styczny z bungee, gdzie przecież kluczowa jest lina. Choć oczywiście należy pamiętać, że przy tych alternatywnych rozrywkach wykorzystanie liny, nawet do celów bezpieczeństwa będzie zgoła inne niż ma to miejsce w przypadku bungee jumpingu.
Tyrolka
Tyrolka to atrakcja, którą lubią niemal wszyscy. Dostarcza fajnych emocji i gwarantuje dobrą zabawę, a jest łagodniejsza w odbiorze niż bungee jumping. Zjazd tyrolką przewiduje zawieszenie uczestnika nad ziemią na wysokości ok. 15 metrów. Zjazd odbywa się na odległość ok. kilkudziesięciu metrów lub więcej metrów. Jest to zatem propozycja dla tych, którzy preferują powietrzną podróż w pionie niż w poziomie. Oferty organizatorów zawierają wiele plusów. Można tutaj wspomnieć chociażby o tym, że jednorazowy wykup atrakcji umożliwia zjazd aż 4 osobom oraz to, że do zjazdu tyrolką dopuszczone są także dzieci.
Dla kogo przeznaczona jest kolejka tyrolska?
Można śmiało powiedzieć, że kolejka tyrolska jest przeznaczona praktycznie dla wszystkich. Jak już wspomnieliśmy powyżej mogą z niej korzystać także osoby niepełnoletnie. Jednak powinny one pamiętać o tym, aby dostarczyć pisemną zgodę swoich rodziców oraz opiekunów. Warto wspomnieć, że tyrolka jest wręcz stworzona do tego, by pozytywnie wpływać na umacnianie relacji międzyludzkich. Jest tak dlatego, że zjeżdżać można całą rodziną albo na taki zjazd może zdecydować się zakochana para.
Dream jump
Dream jump jest nieco łagodniejszą formą skoku na bungee. Jest to autorska technika skoków wysokościowych, zaprojektowana tak, by uczestnik miał samodzielny wpływ na kontrolę długości swobodnego spadania. Liny, którymi zabezpieczony jest skoczek układają się w kształt litery U. W praktyce jest tak, że przed skokiem przeprowadzane jest krótkie szkolenie, a uczestnik może skoczyć z naprawdę ciekawych obiektów w danym mieście. Dream jump niesie ze sobą bardzo wiele emocji i dostarcza ciekawych doświadczeń. Skok ma miejsce z wysokości ok. 40 metrów nad ziemią.
Kto może uprawiać dream jump?
W przypadku dream jumpingu może być tak, że organizator będzie dopuszczał do skoku jedynie osoby pełnoletnie. Warto jednak dokładnie czytać wybraną ofertę, bo być może będzie tam uwzględnienie skoków dla osób jeszcze niepełnoletnich. Ze względu na pewne podobieństwo do bungee jumpingu, zwłaszcza w aspekcie technicznego zabezpieczenia skoczka spotkać się możesz z ograniczeniami wagowymi. Przykładowy górny limit masy skoczka może wynosić 120 kg.
Skok wahadłowy
Skok wahadłowy to kolejna atrakcja z dziedziny skoków, która dostarczy niesamowitych wrażeń. Jak sama nazwa wskazuje lot uczestnika nad ziemią posiada trajektorię przewidzianą do działania na zasadzie wahadła. Gwarantuje to dobrą zabawę, eksplozję emocji oraz przypływ adrenaliny. Występuje tutaj efekt swobodnego spadania, a następnie huśtania się na linie o długości 27 metrów. Jest to szalona, ale jakże dobra zabawa i na pewno różniąca się (chociażby pod kątem odbioru wrażeń wizualnych) od skoku na bungee.
Dla kogo skok wahadłowy?
Atrakcja zwana skokiem wahadłowym może być przeznaczona dla całkiem sporej grupy osób. Oczywiście, dotyczy to dorosłych, ale nieraz zdarza się, że organizator dopuszcza także małoletnich – skoczyć może nawet dziecko w wieku 13 lat, pod warunkiem, że na miejscu będą jego rodzice albo opiekunowie prawni. A czy są jakieś przeciwwskazania medyczne? Otóż skakać nie mogą osoby, które mają problemy zdrowotne z kręgosłupem.
Atrium dive
Skok w atrium dive jest, można powiedzieć w pewnym sensie spokrewniony ze skokiem wahadłowym, ale z drugiej strony dostarcza zupełnie innych wrażeń. Oczywiście tutaj też mamy do czynienia z liną zabezpieczającą, swobodnym spadaniem, lotem, itd., ale chociażby wrażenia są całkowicie inne. Atrium dive pozwala skoczkowi poczuć się jak prawdziwy kaskader filmowy. Po skoku uczestnik zanurza się w ciemność, co sprawia, że zmysły szaleją, a w żyłach zamiast krwi zaczyna płynąć adrenalina. Jeżeli chodzi o wysokość, to jest to skok z 20 metrów. Skoki organizowane są w weekendy.
Kto może korzystać z atrium dive?
Podobnie jak w przypadku skoku wahadłowego również tutaj spora grupa chętnych będzie mogła skorzystać, choć są także pewne nieznaczne ograniczenia. Dobra wiadomość dla młodzieży w wieku lat 13 i starszej – będziecie mogli skoczyć, jeśli na miejscu będą z Wami Wasi rodzice albo opiekunowie prawni. Bardzo istotny jest także brak przeciwwskazań zdrowotnych, co w tym przypadku oznacza brak problemów zdrowotnych z kręgosłupem.
Park linowy
Musimy od razu zaznaczyć, że park linowy to znakomita alternatywa dla bungee jumpingu? Dlaczego? Jest tak z wielu powodów, ale jednym z ważniejszych jest to, że w parku linowym czas może spędzać cała rodzina, a organizatorzy nie stawiają tutaj aż takich wymagań, jak w przypadku skoku na bungee. Ale po kolei. Spacer po linach odbywa się na stosunkowo niedużych wysokościach – od 3 do 5 metrów nad ziemią. Typowe parki posiadają kilkanaście przeszkód. Jest to znakomita propozycja dla każdego, kto chciałby spróbować pokonać swój lęk wysokości. Parki mają różne trasy, z których każda ma inny stopień trudności, wobec czego można dopasować to do swoich indywidualnych możliwości.
Czy park linowy jest dla wszystkich?
Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że park linowy jest przeznaczony niemalże dla każdego. Z atrakcji mogą korzystać nawet 3-letnie maluchy (choć czasem limit wiekowy jest wyższy i może wynieść 6 lat). Jak już wspomnieliśmy, w parku linowym można spędzać czas w rodzinnej atmosferze, ale też wybrać się tam we dwoje albo samemu spróbować. Na pewno warto skorzystać.
Tunel aerodynamiczny
Czym jest tunel aerodynamiczny? Jest to pewna przestrzeń przeznaczona do symulacji lotu. Każdy uczestnik zaopatrzony w kombinezon i zabezpieczony do lotu może z powodzeniem korzystać z tejże atrakcji. Warto wiedzieć, że należy ubrać się wygodnie do lotu oraz zdjąć biżuterię.
Dla kogo przeznaczony jest tunel aerodynamiczny?
Z tunelu aerodynamicznego mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Minimalny wiek uczestnika wynosi 5 lat.