Skok na bungee – ile metrów?

Gotowy na Skok W Ekscytującą Przygodę?

Nie czekaj dłużej, by odkryć prawdziwą przygodę skoków ekstremalnych! Nasze wpisy to zaledwie wstęp - teraz możesz przejść do działania i zarezerwować swój skok ze spadochronem, bungee lub dream jumpem. Daj się ponieść dreszczowi emocji!

Mniej więcej koło roku 2000 ówczesne dzieci, młodzież i młodzi dorośli ze zdziwieniem, ale też zachwytem patrzyli na przekazy polskich telewizji, w których relacjonowano skoki na bungee. Wówczas w naszym kraju ten sport nie był jeszcze powszechny. Przeszło dwadzieścia lat później ci już znacznie starsi widzowie, ale też ich rodzice, a nawet dziadkowie mogą praktycznie co rusz podziwiać na żywo bungee jumping. Mało tego – sami mogą w tym uczestniczyć. Bungee jest aktywnością, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Niejedna osoba chciałaby spróbować tego sportu, ale wysokość z jakiej trzeba wystartować dla wielu jest przerażająca. Niestety wobec tej kwestii narosło wiele mitów. Warto więc dowiedzieć się, jak to jest naprawdę i z ilu metrów skacze się na bungee.

Skok na bungee – z jakiej wysokości jest wykonywany?

Skok na bungee – ile m nad ziemią ma miejsce? Od razu trzeba zastrzec, że nie ma tutaj jednej konkretnej wartości, która zawsze i wszędzie jest przyjmowana jako wysokość wyjściowa do skoku. Istnieje pewien przedział, chociaż te widełki również nie są jakimiś sztywnymi wyznacznikami. Generalnie rzecz biorąc skoki odbywają się na wysokości od 80 do 100 m. Dlaczego akurat tyle? Jest to wysokość, która zapewnia optymalnie długi czas swobodnego spadania uczestnika. Poza tym w grę wchodzi aspekt praktyczny. Większość dźwigów lub żurawi, z których odbywa się skok posiada wyciąg właśnie na taką wysokość. Ale uczestnicy mogą skakać równie dobrze z wysokości kilkakrotnie mniejszej (nawet 20-30 m) albo większej (200 m lub więcej).

Najmniejsza wysokość skoku

Ile metrów ma bungee, z którego można skakać z najmniejszej wysokości? Jak już wspomnieliśmy może to być 20-30 m. Oczywiście taki skok wiąże się z proporcjonalnie krótszym czasem swobodnego spadania. Uczestnik spada z prędkością wynoszącą średnio ok. 26 m/s. Oznacza to, że przy tak małej wysokości będzie to zaledwie sekunda albo nawet niecała sekunda swobodnego spadania. Jednakże, jeśli ktoś chce taki skok wykonać, to ma ku temu możliwości. Taki bungee jumping odbywa się z mostów tudzież wiaduktów w różnych miejscowościach. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że takie stosunkowo nieduże wysokości występowały przy pierwszych w historii świata skokach na linie, które były praktykowane przez plemiona zamieszkujące wyspy Oceanu Spokojnego.

Największa wysokość skoku

A najdłuższy skok na bungee – ile metrów wynosi? Jeśli ktoś znajdzie taki skok, który będzie się odbywał przykładowo z 200 metrów, to wówczas może zapewnić sobie nawet 8 sekund swobodnego spadania, a to jest naprawdę długo. Jednakże to nie najwyższa wysokość z jakiej skakano. Na świecie nie brakuje obiektów znacznie wyższych, gdzie z powodzeniem, a do tego w pełni bezpiecznie uprawiano aktywność. Ale czy w Polsce jest w ogóle możliwe, by skoczyć z aż tak wysoka? Jak najbardziej. Na Śląsku znajduje się komin o wysokości blisko 200 m, z którego można skakać. Natomiast w Szczecinie jest Big Tower –  największy w naszym kraju obiekt do bungee jumpingu, który mierzy 252 metry.  

Dlaczego to tak wysoko?

Zgodnie z tym, o czym zdążyliśmy już sobie powiedzieć, wysokość skoku determinuje to, jak długi będzie czas spadania. Weźmy cały przedział: od 20 do 250 metrów. Różnica jest ogromna. Można swobodnie spadać przez niecałą sekundę – najkrócej, albo przez prawie 10 sekund – najdłużej. Jakby na to nie spojrzeć, to żadna z tych wysokości nie jest bezpieczna dla człowieka, który spadłby z niej przypadkowo. Nasz mózg to wie bez takiego doświadczenia, dlatego czujemy strach przed wysokościami. Strach jest emocją, której doświadczanie, a następnie przezwyciężenie jest powodem sporej satysfakcji. Na tym właśnie opiera się cały fenomen skoku na bungee. Odległość od ziemi musi być duża, w przeciwnym razie aktywność traci sens.

Z jakich wysokości skacze się na bungee w Polsce?

Zgodnie z tym, co już wiemy w Polsce można skakać z wielu różnych mostów i wiaduktów zaledwie 20 m nad ziemią albo wykonać Dream Jump z Big Tower w Szczecinie z 252 metrów. Jednakże najbardziej popularne i sprawdzone są skoki, które odbywają się z wysokości od kilkudziesięciu to 100 metrów. W niejednym polskim mieście można zafundować sobie lub komuś innemu taką przyjemność, co jest dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych, mieszkających w różnych miejscowościach. Być może w którymś z tych miast masz rodzinę i przyjaciół? Być może któreś z nich znajduje się stosunkowo blisko Twojego stałego miejsca zamieszkania? A być może właśnie tam będziesz spędzać najbliższy urlop, co da Ci okazję do tego, by skoczyć na bungee i na własnej skórze doświadczyć tego nieprawdopodobnego wrażenia.

Skok na bungee Kraków – ile metrów?  

Ile metrów ma bungee w Krakowie? Warto wiedzieć, że istnieją różne warianty skoku na bungee. W zależności od tego, jakie informacje zawrze w swojej ofercie organizator skoki mogą się różnić wysokością. Standardowy skok na bungee w Krakowie ma 90 metrów. Co ciekawe, niekiedy można spotkać się z takimi ogłoszeniami, gdzie podawane są nie tyle metry, ale wysokość w piętrach, np. skok odbędzie się z wysokości 12, 24 czy 36 pięter. Lepiej jednak skupić się ma liczbowej wartości metrów, bo nie każdy musi wiedzieć, ile metrów ma 1 piętro w mniemaniu autora oferty.

Skok na bungee Wrocław – ile metrów?  

Skok na bungee Wrocław – jaka wysokość jest wyjściową przy dokonywaniu skoku? Tutaj można spotkać skoki z nieco mniejszej odległości niż w Krakowie. Chodzi tu mianowicie o 70 metrów nad powierzchnią ziemi. Jest to propozycja dla osób, które wolałyby po raz pierwszy skoczyć z nieco niższego pułapu. Czas swobodnego spadania jest krótszy, cała atrakcja przebiega szybciej, a wrażenia – choć tak samo silne – przemijają szybciej, co może stanowić propozycję w sam raz dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, jak zareagują. A jeśli się spodoba, to zawsze potem mogą skoczyć z większej odległości.

Skok na bungee Poznań – ile metrów?

W Poznaniu możesz standardowo skoczyć z wysokości 90 metrów. Odbywa się na żurawiu, który jest w stanie osiągnąć taki pułap. Jest to podstawowy wymiar oferty, a taka odległość od ziemi gwarantuje niezapomniane przeżycia, ekstra wrażenia oraz jest źródłem wspomnień, które można snuć przez lata.

Skok na bungee Chorzów – ile metrów?

Również w Chorzowie możliwy jest bungee jumping z wysokości 90 metrów. Warto wiedzieć, że ta odległość od ziemi jest normą, którą stosuje duża część organizatorów. Bezproblemowo taki pułap osiągają żurawie, dzięki czemu zawsze można zapewnić warunki dla tej aktywności. Gdyby pokusić się o skok np. z wyższego komina, to wówczas mogłyby się pojawić problemy, na przykład związane z legalnością takiego wyczynu. W końcu takie obiekty do kogoś należą. Natomiast wynajęcie czy załatwienie własnego żurawia jest już łatwiejsze, a poza tym mobilność dźwigu powoduje, że skok może się odbywać z praktycznie dowolnego miejsca w danej okolicy.

Skok na bungee Gdańsk – ile metrów?

Gdańsk pod kątem wykonywania bungee jumpingu zachowuje standardy. Możesz więc zdecydować się na skok z wysokości 90 metrów. Okolice są na pewno warte polecenia, a widoki – jedne z najpiękniejszych w Polsce. Uczestnik będzie miał więc nie tylko przeżycia związane z przypływem adrenaliny, ale też dozna wrażeń estetycznych. Warto wiedzieć, że organizatorzy proponują skok nie tylko w samym Gdańsku, ale na terenie całego Trójmiasta, a więc także w Sopocie oraz Gdyni. Jeśli więc komuś pasują bardziej te miasta, to bez problemu może tam zrealizować swoje marzenie o skoku z wysokości.

Czy można skakać z innych wysokości niż wyżej wymienione?  

Wiedza na temat tego, ile metrów ma bungee Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków czy Chorzów jest bez wątpienia cenna, ale warto ją uzupełnić jeszcze o garść przydatnych informacji. Mianowicie, często można się spotkać z pytaniem o to, czy na terenie Polski można skakać z innych wysokości, niż te standardowe? Nie bierzemy już pod uwagę skrajności, o których zdążyliśmy się już rozpisać. Zapewne chodzi tutaj o nie aż tak wielkie odchylenia od normy. Rozumiemy tutaj skoki z odległości wynoszących chociażby 60 metrów albo w rzędzie 110-120 metrów. Teoretycznie rzecz biorąc, jest to możliwe. Rzecz jasna wszystko zależy od organizatora, od którego będzie ostatecznie zależało zapewnienie takiej wysokości.

Czy takie duże wysokości są bezpieczne?

Pytanie o bezpieczeństwo, w kontekście tak dużych odległości od ziemi jest bardzo zasadne. W końcu każdy rozsądnie myślący człowiek rozważy scenariusz, w którym coś mogłoby pójść nie tak. Faktem jest też to, że człowiek nie ma najmniejszych szans przy upadku z tak wysoka. Jednak, czy te wszystkie lęki mają swoje uzasadnienie? Odpowiedź może być tylko jedna: absolutnie nie. Lina do skoków na bungee zawsze jest dokładnie sprawdzana i nie ma mowy, aby skok się odbył, gdyby była uszkodzona. Ponadto uczestnik jest wyposażony w dodatkowy sprzęt zabezpieczający – również sprawdzany każdorazowo przed skokiem. Gdyby tego było mało nad wszystkim czuwa profesjonalny instruktor, który przeprowadza z uczestnikami krótkie szkolenie, odpowiada na niezbędne pytania i towarzyszy nam przed samym skokiem. Biorąc to wszystko pod uwagę nie ma takiej możliwości, by przydarzył się jakiś wypadek.

Skok na bungee w wysoka a lęk wysokości

Jeżeli jakaś osoba posiada lęk wysokość, do tego stopnia zaawansowany, że zarówno fizycznie, jak i psychicznie forma tej osoby ulega znacznemu pogorszeniu na samą myśl o skoku, to wówczas warto dokładnie przemyśleć, czy należy porywać się na coś takiego. Wysokości, jak już wiemy, nie są małe. Sprawa jest o tyle poważna, że osoby chorobowo cierpiące na takie lęki mogą mieć zawroty głowy, a nawet stracić przytomność. Aktywność nie jest więc przeznaczona dla osób z przeciwwskazaniami.

Jak sobie poradzić z lękiem wysokości przed skokiem z bungee?

Warto też wspomnieć o kwestii osób, które chcą skoczyć na bungee, jednakże odczuwają lęk. O ile nie przybiera to chorobowej formy, zagrażającej ich zdrowiu oraz nie występują lekarsko zdiagnozowane przeciwwskazania, to można spróbować przełamać swój strach. Tutaj skuteczne będzie jedynie wewnętrzne nastawienie i determinacja, by przekroczyć powstałe w umyśle bariery.

WRÓC DO WPISÓW