Skok ze spadochronem zawsze wygląda bardzo spektakularnie, a osoby, które to obserwują często zastanawiają się, jak wiele przygotowań musiało mieć miejsce, aby wszystko odbyło się w pełni bezpiecznie i z zachowaniem najwyższych standardów. Rzeczywiście, skoki spadochronowe to nie przelewki. Organizator musi posiadać bardzo dużą wiedzę na temat tego sportu, a także dołożyć nie lada wysiłku, aby wszystko przebiegło pomyślnie. Zawsze jest tak, że każdemu skokowi spadochronowemu towarzyszą odpowiednie procedury. Jednakże jak to jest w przypadku uczestnika? Czy on sam powinien się w jakiś sposób odpowiednie przygotować?
Wiedza na temat aktywności, czyli przygotowania wstępne
Wprawdzie nie jest to obowiązkiem (nie trzeba przecież zdawać egzaminów przed skokiem), ale zawsze warto dowiedzieć się, skąd wzięła się idea skoków, na czym to polega i jak wygląda w praktyce. Można powiedzieć, że taka nauka jest przygotowaniem wstępnym, gdyż dzięki temu uczestnik staje się bardziej świadomy, a co za tym idzie – może przygotowywać się skutecznie w dalszych etapach.
Pierwszą, podstawową rzeczą jest kwestia wysokości. Standardowo organizatorzy zapewniają takie loty samolotowe, aby uczestnik mógł oddać skok z wysokości mniej więcej 4000 m nad ziemią. Trzeba powiedzieć, że jest to spora odległość – wystarczająca, aby w pełni cieszyć się atrakcją. Na samym początku skoczek opada swobodnie w dół, jeszcze przed otwarciem spadochronu. Prędkość, jaką wówczas osiąga ludzkie ciało to ok. 200 km/h. Trwa to od 45 do 60 sekund, w zależności od organizatora. Potem, mniej więcej na pułapie 1800 m następuje otwarcie spadochronu. Gdy to już się stanie, lot ze spadochronem, aż do wylądowania na ziemi trwa mniej więcej 10 minut.
Wspominany lot samolotem nie powinien trwać dłużej niż 20 minut. Natomiast czas trwania całej usługi – włącznie z przybyciem na miejsce, przeszkoleniem, zabezpieczeniem, lotem i skokiem – wynosi od 2 do 3 godzin. Jest to bardzo cenna informacja, gdyż dzięki temu uczestnik może przygotować się pod kątem wygospodarowania sobie czasu w dniu, w którym ma być świadczona usługa.
Z innych ważnych informacji istotny jest fakt, że usługi są świadczone przez organizatorów w określonym przedziale czasowym, jeśli chodzi o porę roku. Zazwyczaj usługa jest świadczona od maja do października. Zwróć uwagę, czy organizator nie zastrzega dostępności skorzystania z atrakcji tylko w weekendy. Jest to także bardzo ważne, gdyż pozwala dokładniej zaplanować sobie czas.
Czy potrzebne jest przygotowanie fizyczne?
Generalnie rzecz biorąc nie jest wymagane jakieś specjalne przygotowanie fizyczne od uczestników. Tzn. nie trzeba uczęszczać na siłownie, mieć wyrobionych mięśni czy mieć określoną sylwetkę. Nie musisz być zawodowym maratończykiem i dysponować wybitną wydolnością oddechową. Skakać mogą zarówno osoby wysportowane, które na co dzień wykonują z własnej woli dodatkową aktywność fizyczną, jak i osoby, które raczej prowadzą siedzący tryb życia. Jednakże warto wiedzieć, że są pewne ograniczenia warunków fizycznych związanych z masą uczestnika. Niekiedy maksymalna dopuszczalna przez organizatora masa skoczka wynosi 100 kg, innym razem może to być 110 kg. Jeśli więc ważysz więcej, a chcesz oddać skok, to warto do tego dnia pozbyć się zbędnych kilogramów.
Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że na naszą fizyczność negatywny wpływ mają rozmaite choroby. Jeśli więc masz chore serce albo problemy związane z układem oddechowy, to taki skok może być dla Ciebie niebezpieczny. Organizatorzy wymieniają, jakie przeciwwskazania medyczne mogą wyeliminować kandydata do skoku. Również, jeśli ktoś cierpi na epilepsję, to ze względów bezpieczeństwa usługa nie zostanie mu wyświadczona.
Jak przygotować się psychicznie do skoku?
Naturalne jest to, że skok ze spadochronem może wzbudzać lęki wśród kandydatów do skoku. Jednakże idea tejże atrakcji opiera się właśnie na tym, żeby pokonać własne bariery, zmierzyć się z wewnętrznymi strachami i mimo wszystko skoczyć, choć może nam się wydawać, że to niemożliwe, że nie damy rady. Prawda jest taka, że instruktor nie ma prawa wypchnąć uczestnika z samolotu i nigdy to się nie zdarza. Jeśli więc ktoś będzie znajdował się w samolocie już na pułapie 4000 m nad ziemią i odmówi wykonania skoku ze względu na paraliżujący strach. Wówczas nie dojdzie do skoku, a cała atrakcja przepadnie. Szkoda, gdyż w takim układzie nie przysługuje zwrot za niewykorzystany do końca voucher.
Dlatego osoby, którym zależy na skoku powinny zadbać o odpowiednie przygotowanie psychiczne. Pierwszym krokiem będzie coś, o czym już mówiliśmy, tzn. zdobycie wiedzy na temat tego, jak wygląda atrakcja. Znacznie lepiej wiedzieć, na co się piszemy, niż potem czymś się zaskoczyć. Może być na przykład, że nie będziemy wiedzieć, że skok odbędzie się z wysokości 4000 m, a spadochron jest otwierany na 1800 metrach. Zetknięcie się z takimi faktami dopiero w dniu skoku może być przerażające. Ale jeśli wiesz o tym wszystkim wcześniej, to na bank będzie Ci łatwiej.
Po drugie musisz sobie zadać pytanie, w jaki sposób możesz pokonać swoją wewnętrzną barierę. Czy już masz na swoim koncie podobne doświadczenie? Osoby, które wcześniej przekraczały swoje granice (niekoniecznie musiało to być związane ze sportami ekstremalnymi) wiedzą, że tkwią w nich pokłady odwagi. Mają więc spore szanse na pokonanie strachu, nawet jeśli początkowo perspektywa skoku spadochronowego będzie dla nich paraliżująca. Natomiast kandydaci, którzy nigdy nie konfrontowali się z wewnętrznym lękiem mogą mieć z tym poważne problemy. Jednakże nie oznacza to wcale, że ich pierwszy skok okaże się porażką – może być wręcz przeciwnie i wszystko zakończy się pomyślnie.
Jak ubrać się do skoku?
Jest to bardzo ważne, o ile nie najważniejsze pytanie w kontekście przygotowań uczestnika do skoku spadochronowego. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ubiór powinien być sportowy, wygodny i lekki. Chodzi tu nie tylko o komfort uczestnika skoku, ale też o kwestie bezpieczeństwa. Ubiór codzienny, taki jak koszulka czy sportowe spodenki powinien być wystarczający. Warto także pamiętać o obuwiu sportowym, które także jest niezbędne. Jeśli np. ktoś uprawia sport regularnie, to być może posiada kombinezon do jazdy na rowerze albo biegania – wówczas taki strój również sprawdzi się idealnie.
Zapewne niejedna osoba pomyśli sobie, że to niepoważne, jednak praktyka parę razy już pokazała, że niektórzy uczestnicy postanowili ubrać się elegancko do skoku. Wynikać to może z tego, że ktoś po prostu chciał się poczuć pięknie, zwłaszcza jeśli wykupił usługę z dodatkowym fotografowaniem lub filmowaniem. Jakichkolwiek usprawiedliwień by nie szukać, prawda jest taka, że przybycie na miejsce świadczenia usługi w stroju takim jak np. garnitur jest dość głupim pomysłem. Taki strój krępuje ruchy, jest niepraktyczny, niesportowy i może także stanowić potencjalne zagrożenie.
Trzeba też koniecznie wspomnieć o różnicy temperatur, o czym nie wszyscy wiedzą. Otóż, nawet jeśli na ziemi jest nam ciepło i całkiem przyjemnie, to trzeba sobie zdawać sprawę, że na wysokości 4000 m temperatura może już wynosić zaledwie parę stopni. Jest to bardzo ważna uwaga, gdyż znaczną część sezonu, w którym odbywają się skoki stanowi lato. A jak wiadomo polskie lato niejednokrotnie przynosi nam wiele upalnych dni. Właśnie w takim dniu, gdy Słońce praży tak, że jest nie do wytrzymania może się zdarzyć, że kandydat pomyśli o skoku w dość skąpym stroju, np. bez koszulki. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku można się bardzo zdziwić, kiedy już samolot wkroczy na znaczną wysokość.
Jeśli ktoś oglądał filmiki ze skokami spadochronowymi, to zapewne zdążył zauważyć, że uczestnicy skaczą w dość specyficznym stroju. Czy to oznacza, że taki strój należy samemu kupić albo zaopatrzyć się w niego na innej drodze? Nic bardziej mylnego. To organizator dba o to, aby każdy uczestnik dostał taki strój. Nie trzeba tutaj nic dokupywać samemu żadnych elementów.
Koniecznie trzeba też wspomnieć o takich rzeczach, które powinniśmy zdjąć przed skokiem. Absolutnie nie można przystępować do skoku mając na sobie biżuterię. Wszelkiego rodzaju bransoletki, koraliki, kolczyki, pierścionki, obrączki, łańcuszki czy inne ozdoby powinny zostać zdjęte. Także osoby, które na co dzień noszą okulary, powinny raczej tego dnia założyć soczewki.
Jaka powinna być optymalna kondycja przed skokiem?
Wspominaliśmy już co nieco o przygotowaniu fizycznym i wiemy, że nie trzeba być atletą czy mistrzem sportowym, aby oddać skok. Jednakże kondycja to pojęcie dość szerokie i nie oznacza ono tylko tego, ile wysiłku jesteśmy w stanie wykonać w ciągu dnia. To także codzienna dyspozycja i ogólny stan organizmu. Warto więc w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że jeśli kandydatka do skoku byłaby w ciąży, to wówczas organizator może jej nie dopuścić. Zdarza się także, niestety tak, że skok chcą wykonać osoby, które w tym dniu znajdują się pod wpływem alkoholu albo innych substancji odurzających. Taka osoba z oczywistych względów nie skoczy. Przygotowując się do skoku warto zachować codzienną, świeżą kondycję, a najlepiej byłoby, gdybyśmy przystępowali do aktywności wyspani i wypoczęci.
Jak powinni się przygotować nieletni uczestnicy?
Nieraz i nie dwa do skoku dopuszczani się kandydaci, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Pomijając już fakt, że w ich przypadku potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych, pojawia się pytanie o to, czy nieletni powinni w jakiś szczególny sposób przygotować się do skoku? Technicznie rzecz biorąc nie różni się to od przygotowania dorosłego. Na początku warto wytłumaczyć dziecku na czym polega i jak będzie wyglądał skok spadochronowy. Nieletni skoczek powinien mieć ubiór sportowy, lekki i wygodny. Nie ma tutaj potrzeby dokupowania jakichś innych elementów ubioru, narzędzi czy akcesoriów.