Skok ze spadochronem – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Gotowy na Skok W Ekscytującą Przygodę?

Nie czekaj dłużej, by odkryć prawdziwą przygodę skoków ekstremalnych! Nasze wpisy to zaledwie wstęp - teraz możesz przejść do działania i zarezerwować swój skok ze spadochronem, bungee lub dream jumpem. Daj się ponieść dreszczowi emocji!

Sporty ekstremalne – co jest w nich takiego pociągającego, że coraz więcej osób chce tego spróbować? Wydawać by się mogło, że taka rozrywka jest ryzykowna, niosąca ze sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia. Jednakże współcześnie dla uczestników nie ma żadnego zagrożenia, a powodów, dla których decydują się oni skoczyć jest bardzo wiele. Dużo można by mówić o emocjach i o tym, co zmienia się w głowie człowieka, kiedy skacze. Warto w szerszy spojrzeć na całe zjawisko. Dziś opowiemy wszystko, co powinieneś wiedzieć o skoku spadochronowym.

Kiedy odbywają się skoki ze spadochronem?

To pytanie dotyczy pór roku, w których atrakcja jest dostępna. Jeśli wykupujesz voucher na skoki, to jest on ważny przez 12 miesięcy. Ale kiedy właściwie można go wykorzystać? Otóż znakomita większość organizatorów przewiduje organizację aktywności w sezonie trwającym od maja do października. Jest tak dlatego, że w pozostałej części roku mamy do czynienia raczej z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, co ma bardzo duże znaczenie ze względów bezpieczeństwa. Warto też dodać, że organizatorzy często zastrzegają świadczenie usługi jedynie w weekendy.

Z jakiej wysokości odbywają się skoki spadochronowe?

Standardowa wysokość, z jakiej następują skoki spadochronowe to 4000 metrów nad ziemią. Jest to optymalna odległość, a została wybrana z dwóch konkretnych powodów. Po pierwsze jest to wysokość jeszcze bezpieczna dla człowieka – na wyższych pułapach mogłyby się pojawić poważne problemy z oddychaniem. Po drugie, taka wysokość jest idealna do świadczenia usługi. Zapewnia to uczestnikowi do 1 minuty swobodnego spadania jeszcze bez otwierania spadochronu.

Czy skok ze spadochronem jest na pewno bezpieczny?

Bezpieczeństwo to niewątpliwie najważniejszy aspekt, który zajmuje uwagę osób zainteresowanych skokiem spadochronowym. Skoro wiemy już, że aktywność ma miejsce na pułapie 4 km nad ziemią, to naturalne jest wyjaśnienie w tym miejscu co powoduje, że skok z tak wysoka nie wiąże się z ryzykiem. Otóż, przede wszystkim organizator dba o to, aby nad całym przebiegiem atrakcji czuwali profesjonaliści. Są to osoby doświadczone w swoim fachu. Nie są to ludzie przypadkowi, brani z tzw. ulicy, lecz specjaliści, którzy – gdyby faktycznie coś miało pójść nie tak – na pewno to zauważą i nikogo nie narażą na szwank. Zarówno spadochron, jak i uprząż, kombinezon czy gogle są sprawdzane przed każdym skokiem. Uczestnik skacze podpięty do instruktora, który ma pełną kontrolę nad tym, co się dzieje w powietrzu już po oddaniu skoku i czuwa nad tym, aby lądowanie przebiegło bezproblemowo. Również samolot, którym leci uczestnik jest sprawdzoną maszyną. Jeśli nie byłby w 100% sprawny, to wówczas usługa nie mogłaby zostać wyświadczona. Oprócz tego jeszcze przed wejściem na pokład samolotu uczestnik bierze udział w szkoleniu przygotowawczym, w trakcie którego omawiane są wszystkie niezbędne do przestrzegania zasady bezpieczeństwa.

Można skakać samemu czy z kimś?

Usługa świadczona jest zazwyczaj dla jednego albo dla dwóch uczestników. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co na ten temat mówi oferta organizatora w danym mieście. Skok dla jednej osoby zawsze wiąże się z niższą ceną, ale najczęściej jest tak, że jeśli skaczecie we dwójkę, to wówczas koszt podzielony na dwie osoby jest mniejszy „na głowę”, niż w przypadku solowego skoku. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to organizatorzy dbają o to tak samo skrupulatnie jak w przypadku skoku dla jednej osoby. Warto rozważyć wybór wariantu, zwłaszcza jeśli masz skoczyć po raz pierwszy w życiu, gdyż na pewno będzie co niezapomniane przeżycie.  

Dlaczego opłaca się skoczyć ze spadochronem?

Właściwie dlaczego ludzie decydują się na skok ze spadochronem? Czy chodzi tylko o to, że jest to coś niecodziennego? Z całą pewnością atrakcji nie można odmówić oryginalności, ale nie jest to jedyny powód. Skok spadochronowy niesie ze sobą całą moc emocji oraz gwarantuje przypływ adrenaliny. Dużo osób lubi to uczucie, kiedy krew w ich żyłach krąży z zawrotną prędkością, a serce przyspiesza swoje uderzenia. Oprócz tego, żeby skoczyć trzeba w jakimś sensie pokonać samego siebie. Jest to wyzwanie, które warto podjąć. Można przekonać się, gdzie leży wewnętrzna granica. Ponadto dochodzą niesamowite widoki z lotu ptaka. Kiedy ktoś już odda skok na pewno będzie czuł satysfakcję oraz samozadowolenie. Takie przeżycie sprawia, że będziesz mieć co opowiadać przez wiele lat.

Czy jest jakiś limit wzrostu do skoku spadochronowego?

Skoro już wiemy, że skoczek jest wyposażany w uprząż i podpinany pod instruktora, to zasadne staje się pytanie o to, czy są jakieś limity wzrostu skoczka. Otóż często można spotkać się z minimalnymi limitami wzrostu. Trzeba powiedzieć, że głównie zależy to od rozmiarów uprzęży przewidzianych przez organizatora, również pod kątem wieku skoczka. Limit będzie różny, w zależności od tego, kto będzie Ci świadczył usługę. Niekiedy będzie to 120 cm wzrostu, innym razem 140 cm. Jak można z tego wywnioskować dla większości osób dorosłych nie będzie to stanowiło żadnej przeszkody.

Jaka waga do skoku ze spadochronem?

Masa uczestnika również nie jest kwestią w 100% dowolną. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy wprowadzają maksymalny limit wagowy dla kandydatów do skoku. Jest tak dlatego, że zbyt duże obciążenie mogłoby stanowić zagrożenie w trakcie lotu ze spadochronem nie tylko dla samego uczestnika, ale też instruktora. W tym przypadku również limity są różne. Spotkać się można z maksymalną dopuszczalną wagą wynoszącą 100 kg, ale niekiedy może to być 110 kg albo 120 kg.

Skok ze spadochronem – gdzie najlepiej?

W dzisiejszych czasach skoki spadochronowe odbywają się właściwie w całej Polsce. Skakać można nie tylko w stolicy i miastach wojewódzkich, ale też mniejszych miejscowościach. Kluczowa w tym wszystkim jest dostępność lotniska. Wśród przykładowych miejscowości, w których świadczona jest usługa, możemy wymienić następujące: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Nowy Targ, Leszno, Piotrków Trybunalski, Elbląg, Gliwice, Szczecin, Ostrów Wielkopolski czy Lubin. A gdzie najlepiej skoczyć? Możesz wybrać miejscowość, która znajduje się najbliższej Twojego miejsca zamieszkania. Możesz też zdecydować się na skok tam, gdzie zamierzasz spędzić urlop – dzięki temu połączysz zwiedzanie i wypoczynek z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Jak przygotować się do skoku spadochronowego?

Przygotowania do skoku spadochronowego nie są wymagające z perspektywy uczestnika. Właściwie jedyne, o co powinien on zadbać, to odpowiedni ubiór. Strój powinien być sportowy, lekki i wygodny. Warto zadbać także o komfortowe obuwie. Tak jak już wspomnieliśmy – kombinezon i gogle są zapewnione przez organizatora, nie należy więc się tym kłopotać, ani czego nie trzeba dokupować.

Jak przebiega procedura skoku spadochronowego?

Sam proces świadczenia usługi zamyka się w kilku krokach. Przede wszystkim każdy kandydat do skoku przechodzi przez około 20 minutowe szkolenie. Potem następuje lot samolotem na pułap 4000 metrów. Uczestnik jest zabezpieczany na okoliczność skoku i podpinany do instruktora uprzężą. Potem ma miejsce skok, a już po wszystkim – lądowanie.

Czy dzieci mogą skakać ze spadochronem?

Generalnie rzecz biorąc wielu organizatorów dopuszcza do skoku dzieci i młodzież. Należy jednak pamiętać, że taki młodociany kandydat do skoku musi mieć albo pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych, albo jego rodzice bądź opiekunowie muszą być na miejscu. Ponadto wchodzą w grę dolne limity wiekowe. U niektórych organizatorów skakać mogą już dzieci 10-letnie, ale nieraz bywa tak, że organizator dopuszcza do skoku osoby jedynie od 16 roku życia. Warto przy tym zaznaczyć, że czasami może być to nawet próg pełnoletności, czyli 18 lat.

Ile trwa cała usługa?

W trakcie świadczenia usługi w grę wchodzi kilka elementów, a każdy z nich trwa przez określony czas. Wspomnieliśmy już o 20-minutowym szkoleniu, które przechodzi kandydat do skoku. Lot samolotem na wysokość 4 km nad ziemią trwa zazwyczaj 15-20 minut. Kolejna minuta to swobodne spadanie jeszcze przed otwarciem spadochronu. Mniej więcej na pułapie 1800 m nad ziemią następuje otwarcie spadochronu i wówczas lot aż do powierzchni ziemi trwa do 10 minut. Łącznie, jeśli to policzymy, to wyjdzie tam niecała godzina. Doliczając do tego transport na lotnisko, dodatkowe przygotowania oraz zapas czasu na niespodziewane zdarzenia wychodzi, że cała usługa będzie trwała od 2 do 3 godzin.

Ile kosztuje atrakcja skoku ze spadochronem?

Ceny są bardzo różne, ale generalnie rzecz biorąc świadczenie usługi kosztuje w widełkach od 800 do 3000 zł. Można by pomyśleć, że to duża rozbieżność, ale z czego to wynika? Otóż najwięcej zależy od wybranego wariantu świadczenia usługi. Jak już zdążyliśmy wspomnieć skok dla dwóch osób będzie droższy niż dla jednej. Wówczas najniższa cena będzie wynosić 1100 – 1300 zł. W grę wchodzą także dodatkowe usługi, świadczone podczas wykonywania skoku. Zdjęcia powodują wzrost ceny, tak samo kręcenie filmu. Najtańsze warianty takich pakietów to koszty rzędu 1800 – 2200 zł. Jeśli natomiast ktoś życzy sobie kompletny pakiet pro, to wówczas może zapłacić nawet ponad 3000 zł.

Jakie są przeciwwskazania do skoku spadochronowego?

Powiedzieliśmy już sobie o ograniczeniach związanych z wagą, wzrostem i wiekiem uczestnika. Ale czy oprócz tego są jeszcze jakieś warunki? Oczywiście – bardzo ważne jest to, aby uczestnik nie miał przeciwwskazań medycznych. Jeśli cierpi na choroby serca, układu oddechowego albo epilepsję, to ze względu na bezpieczeństwo nie może zostać dopuszczony do skoku. Również zły ogólny stan zdrowia może być dyskwalifikujący. Warto wiedzieć, że jeśli skok chciałaby wykonać kobieta w ciąży, to wówczas organizator także odmówi świadczenia usługi.

Czy pogoda może uniemożliwić skok ze spadochronem?

Tak, złe warunki pogodowe uniemożliwią skok ze spadochronem. Jeżeli w umówionym dniu skoku miałaby wystąpić burza czy porywiste wiatry, wówczas skok się nie odbędzie. Jednakże nic straconego. W takim przypadku po prostu umawiany jest inny termin.

WRÓC DO WPISÓW