Jak ubrać się na skok spadochronowy?

Gotowy na Skok W Ekscytującą Przygodę?

Nie czekaj dłużej, by odkryć prawdziwą przygodę skoków ekstremalnych! Nasze wpisy to zaledwie wstęp - teraz możesz przejść do działania i zarezerwować swój skok ze spadochronem, bungee lub dream jumpem. Daj się ponieść dreszczowi emocji!

Skok ze spadochronem to nie lada atrakcja, która niesie ze sobą całą moc emocji i sprawia, że każdy z uczestników przeżywa wielką ekscytację. Nic dziwnego – w końcu skok odbywa się z wysokości aż 4 kilometrów nad ziemią, wiąże się to zatem z dość długim swobodnym spadaniem, a co za tym idzie z eksplozją emocji i dopływem adrenaliny. Jednakże, jak niejedna osoba słusznie się domyśla skok z tak dużej odległości od ziemi to już nie przelewki. Aby było to w 100% bezpieczne, należy poczynić skrupulatne przygotowania i skupić się na absolutnym przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Jednym z etapów przygotowań do skoku jest kwestia doboru odpowiedniego ubioru skoczka. Czy jest to naprawdę aż tak ważny? Co należy mieć na sobie tuż przed skokiem? Czy kwestia ubioru należy tylko i wyłącznie do uczestnika czy też do organizatora? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Ubiór skoczka – czy jest ważny?

Z racji tego, że do skoku należy się odpowiednio przygotować, również ubiór będzie odgrywał istotną rolę. Kwestia ta jest bardzo ważna z tego względu, że każdy człowiek na co dzień nosi na sobie coś innego, każdy posiada swój styl. Ponadto nie każdy wie, jakimi prawami rządzi się skok spadochronowy. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie skakał, a nie miał okazji zapoznać się z materiałami i bazą wiedzy na ten temat, to może czuć się zdezorientowany. Na szczęście dzięki naszemu poradnikowi wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Należy zaznaczyć, że ubiór przy skoku spadochronowym to kwestia nie tylko wygody i płynności przy świadczeniu usługi, ale też aspekt, który może zaważyć na bezpieczeństwie.

Ubiór do skoku ze spadochronem – czyli jaki?

Każdy człowiek ma swoją garderobę, czyli zestaw różnego rodzaju ubioru, który może być używany zarówno na co dzień, jak i od święta czy też na różne okazje. Jesteśmy dalecy od tego, aby zaglądać do Twojej szafy. Niemniej z całą pewnością można stwierdzić, że znakomita większość kandydatów do skoku (o ile nie wszyscy) znajdą coś odpowiedniego. Co bowiem powinno cechować strój do skoku? Nie ma tu żadnej wielkiej filozofii. Przede wszystkim powinien być to strój wygodny, praktyczny, nie krępujący ruchów i nie stanowiący potencjalnego zagrożenia. Powinien być wobec tego dość luźny, ale bez przesady – warto, żeby nie spadał z ciała. Celujemy bardziej w rodzaj ubioru sportowego, podobnego do tego, który niektórzy z nas przywdziewają, wykonując codzienne aktywności fizyczne, takie jak jogging, gimnastyka czy ćwiczenia na siłowni, a nawet – jazda na rowerze.

Skok ze spadochronem – jak się nie ubierać?

Czy z powodu nieodpowiedniego stroju organizator może odmówić nam świadczenia usługi? Cóż, jeśli stwierdzi, że ubiór może stanowić potencjalne zagrożenie i dodatkowo nie spełnia to wymogów regulaminowych, to wówczas możemy się spotkać z odmową. Jak zatem na pewno nie ubierać się do skoku? Z całą pewnością odpada taki ubiór jak na przykład garnitur. Może niektórym wyda się to absurdalne, ale sprawa jest jak najbardziej poważna – zdarzają się osoby, które myślą, że tak eleganckie ubranie jest świetnym pomysłem, zwłaszcza jeśli skok będzie się odbywał przy jednoczesnym realizowaniu usługi nagrywania filmu lub robienia zdjęć na pamiątkę. Niestety, jest to błędne założenie. Garnitur z definicji krępuje ruchy i nie jest tak wygodny jak codzienny strój. Należałoby więc zrezygnować z tego typu stroju.

Idąc w drugą skrajność, musimy z całą stanowczością powiedzieć, że zbyt lekki, zbyt skąpy strój to także zły trop. Trafić się może kandydat do skoku, który jest wyluzowany i stwierdzi, że w związku z tym miło i zabawnie byłoby skoczyć np. w samych kąpielówkach – zwłaszcza, kiedy usługa ma być realizowana upalnym latem. Różnice temperatur na ziemi i w przestworzach oraz pęd powietrza, który będzie towarzyszył w trakcie oddawania skoku mogą wówczas odbić się znacznie na zdrowiu uczestnika. Jeśli ktoś tak roznegliżowany pojawi się na miejscu świadczenia usługi i będzie się upierał, że właśnie tak chce skoczyć, to każdy odpowiedzialny organizator wyśle takiego delikwenta do domu.

Co z kombinezonem i goglami?

Świadomy uczestnik chce jeszcze przed przybyciem na wskazane miejsce dowiedzieć się jak najwięcej o skoku i w związku z tym czyta różne informacje na ten temat. Co za tym idzie – na pewno dowie się, że organizator zapewnia kombinezon i gogle na czas świadczenia usługi. Jest to wszystko zgodne z podstawowymi standardami, zawarte w cenie. Uczestnik nie musi sam kłopotać się o dodatkowe kombinezony, okulary czy inny specjalistyczny ubiór. Wszystko zostanie mu zapewnione na miejscu –  będzie mógł się przebrać. Oczywiście rzeczy podlegają zwrotowi już po zakończeniu atrakcji.

Dlaczego jedni skaczą w ubraniach, a inni w kombinezonach?

W internecie można natrafić na filmiki ze skoków spadochronowych. Jeżeli ktoś obejrzy więcej niż jeden taki filmik, to w jego głowie może zrodzić się pytanie: dlaczego nie ma tutaj konsekwencji? Czemu jedni skoczkowie mają na sobie kombinezony, a inni swoje codzienne ubranie? Generalnie takie różnice wynikają z tego, co widnieje w regulaminach różnych organizatorów. Wszystko więc zależy od przepisów. Często jest to uzależnione od temperatury, która panuje na wysokości blisko 4 km, czyli na wysokości oddawania skoku. Jeżeli nie będzie ona zbyt niska, to może się zdarzyć, że organizator zgodzi się na to, by uczestnik miał własny ubiór i wtedy nie będzie obowiązku zakładania kombinezonu.

Czy można mieć biżuterię do skoku ze spadochronem?

Absolutnie nie! Jeśli nosisz kolczyki, pierścionki, obrączki, bransoletki, łańcuszki, koraliki czy wszelakie inne droższe lub tańsze ozdoby, to musisz zdjąć wszystko przed skokiem. Jest to podstawowa zasada przy wykonywaniu sportów ekstremalnych w ogóle. Ze względu na pęd powietrza, który może w trakcie skoku osiągnąć nawet 200 km/h biżuteria bądź ozdoby mogłyby się wyrwać z ciała, zacząć dusić skoczka albo (jeśli są małych rozmiarów) przedostać się przypadkiem do układu oddechowego, co stanowiłoby realne zagrożenie dla życia uczestnika.

Czy można mieć okulary do skoku ze spadochronem?

Generalnie rzecz biorąc osobom noszącym okulary rekomenduje się pozostawianie ich na ziemi. Powód jest podobny do tego, co przy biżuterii – mocny pęd powietrza mógłby po prostu zdmuchnąć okulary z twarzy. Jednakże, co mają powiedzieć osoby, które mają dość poważną wadę wzroku i bez okularów umkną im wspaniałe wrażenia widokowe? Niestety, jedynym rozwiązaniem będą tutaj soczewki kontaktowe. Jeśli ktoś nie może mieć soczewek (np. z powodu uczulenia), to niestety zabraknie alternatyw, gdyż kwestie bezpieczeństwa są nieubłagane.

Jak powinien się ubrać mężczyzna do skoku ze spadochronem?

Ubiór mężczyzny powinien być prosty, sportowy i wygodny. Unikajmy eleganckich strojów, tak jak przytoczone już garnitury. Nie należy także iść w drugą skrajność i ubierać się zbyt skromnie. Jeśli jesteś mężczyzną uprawiającym sport na co dzień, to na pewno znajdziesz w szafie coś odpowiedniego – koszulka i szorty na upalne dni powinny być wystarczające, a jeśli jest zimniej możesz sięgnąć po koszulę termiczną z długim rękawem.

Jak powinna się ubrać kobieta do skoku ze spadochronem?

Szafa niejednej kobiety skrywa naprawdę przepiękne stroje, takie jak chociażby eleganckie czy seksowne spódnice i olśniewające sukienki wieczorowe. Pomimo, że takie odzienie na pewno robi wrażenie, to jednak odradzamy zakładanie czegoś takiego. Kobieta również powinna ubrać się na sportowo – koszula, długie spodnie, wygodne buty, np. adidasy. Można także włożyć sportowy kostium kobiecy, co będzie absolutnie w porządku.

Jak powinno się ubrać dziecko do skoku ze spadochronem?

Nie brakuje takich ofert od organizatorów, gdzie do skoku może zostać dopuszczona osoba nieletnia. Jej ubiór powinien być identyczny z ubiorem dorosłego, oczywiście rozmiarowo dopasowany do wzrostu skoczka. Zasady są te same – sportowo, wygodnie, bez zadęcia. Wiadomo, że każdy rodzic może mieć pewne obawy przed skokiem spadochronowym swojej pociechy, ale jeśli kwestie ubioru będą zachowane w konwencji, o której tutaj opowiadamy, to nie ma absolutnie żadnego powodu do strachu.

Jak się ubrać na pierwszy skok spadochronowy?

Czy jeśli ktoś będzie skakał ze spadochronem po raz pierwszy, to powinien ubrać się w jakiś szczególny sposób? Generalnie to nie ma większego znaczenia, czy jest to Twój pierwszy czy dziesiąty skok. Zgodnie z tym, co już zdążyliśmy sobie omówić, jeśli strój spełnia powyższe wymogi, to zawsze będzie się nadawał do skoku. Nie ma żadnych specjalnych wymogów dla osoby, która będzie skakała pierwszy raz.

Jakiego rodzaju ubiorem jest kombinezon do skoku spadochronowego?

Na rynku dostępne są różne marki kombinezonów do skoków. Od organizatora zależy jakie konkretnie ma na wyposażeniu. Generalnie rzecz biorąc takie kombinezony zostały wykonane w taki sposób, aby być bardzo wygodne. Ich drugą podstawową właściwością jest wysoki stopień wytrzymałości. Dzięki czemu można wielokrotnie i długotrwale używać konkretnych egzemplarzy. Nowoczesne modele posiadają specjalny system wentylacji zainstalowany w nogawkach, dzięki czemu można komfortowo lecieć w samolocie nawet w trakcie tropikalnych upałów.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ubierania się do skoku spadochronowego?

Należy koniecznie pamiętać o wyborze odpowiedniego obuwia. Wspominaliśmy już o butach sportowych – i to jest najlepszy wybór. Szpilki czy lakierki to pomysł kompletnie nietrafiony i nie warto myśleć o takich rozwiązaniach. Tak samo klapki czy sandały nie będą odpowiednim wyborem. Pamiętaj, że najlepsze są buty wiązane i zawsze warto przed skokiem upewnić się, że są one zasznurowane bardzo solidnie. Nikt chyba nie chce gubić butów w trakcie skakania.

Czy trzeba kupić gdzieś specjalnie strój do skoku spadochronowego?

Nie musisz specjalnie wybierać się na zakupy, żeby zaopatrzyć się w strój do skoku. Jeśli masz w domu podstawowe, wygodne ubranie, to powinno być wystarczające. Jeśli natomiast planujesz w dłuższym czasie uprawiać rozmaite sporty i uważasz, że przyda Ci się do tego nowy strój, to po dokonaniu takiego zakupu w sklepie sportowym z pełnym powodzeniem możesz mieć na sobie taki ubiór w trakcie skoku ze spadochronem.

WRÓC DO WPISÓW